Džungarský škrečok (Phodopus sungorus)
Pôvod: Kazachstan, juhozápadná Sibír
Rozšírenie: stepi v severnej, strednej a východnej Ázii
Spôsob života: samotár, aktívny večer a v noci
Dosiahnuteľný vek: cca 2-4 roky, v prírode menej
Popis:
Vzhľad: šedo hnedá tvár, telo a uši tmavo-hnedé až čierne, stredom chrbta sa mu tiahne tmavý pruh, bruško a nožičky sú biele
Srsť: Pokiaľ je tento škrečok chovaný doma pri izbovej teplote, zostáva jeho letná srsť aj v zime.
Letná srsť: šedá s tmavým pruhom a šedou hranicou medzi tmavšou vrchnou stranou tela a bielym bruškom
Zimná srsť: svetlejšia, v chlade chované zvieratá majú až na nepatrné zbytky šedej srsť snehobielu
Veľkosť: dĺžka tela je 9 až
Hmotnosť: 35-50 g
Telesná teplota: 36,5 - 37,5 °C
Srdcová frekvencia: 200-400 tepov za minútu
Dychová frekvencia: 40-140 nádychov za minútu
Rozmnožovanie:
Doba gravidity: 21-25 dní
Počet mláďat: 2-8
Ročne mláďať: zdravá samica privedie mláďatá 3-4 krát ročne
- škrečok džungarský
- škrečok džungarský (svetlošedá varianta)
Vedecké zaradenie:
Ríša: Živočíchy (Animalia)
Podríša:
Vývojová vetva:
Kmeň: Strunatce (Chordata)
Podkmeň: Stavovce (Vertebrata)
Nadtrieda: Čeľustnaté (Gnathostomata)
Trieda: Cicavce (Mammalia)
Rad: Hlodavce (Rodentia)
Čeľaď: Škrečkovité (Cricetidae)
Škrečok džungarský
Myslím si, že škrečok zlatý má v škrečkovi džungarskom veľkú konkurenciu. V posledných rokoch začína byť totižto tento hlodavček veľmi rozšírený v obchodoch, čiže aj v domácnostiach. Vďaka jeho 9 cm sa zaradil do skupinky trpasličích škrečkov. Jeho dĺžka života je kratšia ako u škrečka zlatého, sú to približne 2-3 roky. Na jeho sivohnedom chrbátiku sa tiahne tmavý úhorový pás. Boky tela, bruško a chvostík sú biele. Vyskytuje sa v dvoch poddruhoch. Prvý, Phodopus sungorus campbelli, je hnedý až sivý. Väčšinou sa neprefarbuje do zimnej srsti. Druhým poddruhom je Phodopus sungorus sungorus. Jeho srsť je akoby zimná. Má bielu, prípadne svetlosivú farbu s tmavším pásom. Oba poddruhy škrečka džungarského sa v prírode vyskytujú v Kazachstane, Altaji, západnej Sibíri a v Mongolsku. Živí sa nielen semenami, ale požiera i rozličný hmyz a húsenice. V zajatí ich môžeme chovať aj v pároch. Mláďatá sa kotia holé a slepé no už na 10.deň sú osrstené a na 11. deň sa im otvárajú očné mihalnice. Škrečky džungarské upadajú do zimného spánku len pri dlhodobejšom ochladení. Ku kupovanému krmivu pridávame aj ovocie a zeleninu. Ak je jej dosť voda nie je potrebná.Obrázky k článku

Škrečok džungarský alebo inými názvami škrečok ruský,sibírsky,hodvábny-to sa vám bude hodiť ak by ste si ho chceli zakúpit v chovateľských obchodoch.Tieto škrečky možno chovať v páre...o tom som sa presvedčila z vlastnej skúsenosti :o))).Na zimu menia srsť a prefarbujú sa do biela.Túto zmenu však možno zachytit len ak sa váš miláčik nachádza v chladnejšom prostredí.(ale dúfam že svojho škrečka nedáte cez zimu na balkón, aby ste videli ako sa mu zmení srsť)
Tieto škrečky sú majstrami úniku.Neverili by ste kam všade sa vopchajú.Majú síe hrubú srsť a tak sa zdá že sa nevojdú do otvoru menšieho než oni sami.Opak je však pravdou ,preto si dávajte na svojho miláčika veľký pozor.
Títo škrečkovia taktiež vynikajú schopnosťou vyškriabať sa všade kde sa to dá - tam kde sa im nešmíka.Ak svojho drobčeka chováte v klietke dobre to viete. Jedno obdobie som našich dvoch škrečulov chovala tiež v klietke , tak viem o čom hovorím.Dostali sa až na strechu pokrytú mriežkov a po nej rúčkovali až kým nespadli-potom som ich dala radšej späť do akvárka.Preto ak máte škrečka v klietke ,postarajte sa aby tam mal dostatok steliva-nech si neublíži.
Komentáre
Prehľad komentárov
na ruku si každý deň dajde tenku rukavicu a pustite si ho pobehať po rukách.Ak to nepomože treba mu kupiť hryzátko
Moji škrečkovia sa stále bili
(Ella Rošková , 10. 7. 2023 17:17)Mám 2 škrečkov a stále sa bili. Vkuse sa bili. Počula som len pisklavé zvuky. Potom sme ich našťastie oddelili do dvoch klietok. Majú sa dobre.
Koľko má prosím
(Kiwi, 20. 1. 2022 18:29)
Dobrý deň, prosím potrebovala by som vedieť, koľko má ,,rokov" môj škrečok Kiwi (je to ona)...prosím tak teda koľko má ak má 11 mesiacov?
Holé bruško
(Chip, 20. 6. 2017 22:00)Mám škrečka už asi 2 roky a teraz som si všimol že má do polky holé bruško akoby mu vypadala srsť stretol sa niekto s podobným prípadom ?
Re: Re: Holé bruško
(Karin Mikušová, 27. 6. 2019 12:55)Aj mojmu byvalemu skreckovi sa to stalo je to lebo je uz starucky
jerry
(jerry, 27. 7. 2015 16:52)
Mojho skrecka dzungarskeho mam 24 dní. Vzdy ked si ho dam na ruku tak uteka ak ho polozim na zem tak bezi jak o zivot .. :D ... Môj jerry... ;) a mimochodom chcel by som sa opitat moze skrecok kôru z melónu?
Re: jerry
(Karin Mikušová, 27. 6. 2019 12:52)Mojmu skreckovy je stale teplo (mame tu 35 C°) - lezi vonku a nie v domceku, vyšklbava si kozuch atď.. A ja by som ho rada ovlazila tak ze ho dam do vody lenze on nema vodu moc v laske tak ako by som mu mohla pomoct aby mu nebolo take teplo?
Potrebujem pomoc :-)
(Lea , 29. 7. 2017 11:06)
prepáčte,ale ako zistím koľko má môj škrečok rokov?
dostala som ho od jednej tety ktorá ho už nechcela
za každú odpoveď ďakujem :-(
Re: Potrebujem pomoc :-)
(kadler, 12. 10. 2017 22:14)Skus rozrezat na polovicu a spocitat letokruhy
Ako odnnaučiť škrečka hrísť
(Viktória , 21. 3. 2018 22:41)Ahoj. Mam doma dvoch skreckov. Samičku je nová asi tak dva týždne a samčeka zhruba par mesiacov. Dio(samček,) strašne hrize len čo dám ruku do klietky ide ma pohrist Nwm ci je to zato ze som mala k nemu škrečka ešte predtým a zdochol mi. A myslí si ze mu chcem Leslie zobrať ale bojím sa. Nechcem ho dat preč a nechcem byť dohrizena. poraďte prosim
Potrebuje škrečok dzungarsky kamosa kamosku
(Otázka, 29. 10. 2017 17:39)Potrebuje skrecok dzungarsky kamosa kamosku
Re: Potrebuje škrečok dzungarsky kamosa kamosku
(Sofia romanova, 5. 1. 2018 11:01)
Zatial este nie
Re: Potrebuje škrečok dzungarsky kamosa kamosku
(ŠkrečokJeBoss, 7. 1. 2018 13:22)Ahoj, škrečok nepotrebuje kamaráta my máme dvoch a stále sa bijú alebo si kradnu uložené jedlo
Re: Môj škrečok stále kuše
(zuzana, 13. 6. 2013 20:38)